cs

CENTRUM NÁDOROVÉ EKOLOGIE

výzkum nádorového mikroprostředí v organizmu podporujícího růst a šíření nádoru

Úvod

Zhoubné nádory představují složitý "ekosystém" tvořený kromě nádorových buněk, které jsou špatně terapeuticky ovlivnitelné, i řadou typů buněk nenádorových, které nádorové buňky podporují. Tyto "podpůrné" buňky významným způsobem ovlivňují růst prakticky všech typů solidních zhoubných nádorů i jejich šíření organismem pacienta.

V léčbě zhoubných nádorů zatím dominuje snaha ovlivnit přímo nádorovou buňku. Terapeutické zasažení některé vedlejší složky nádorového ekosystému může ovšem mít dalekosáhlou odezvu i u vlastních buněk nádoru. To může mít pro nemocného mnohem lepší výsledný terapeutický efekt.

Některé z poznatků získaných nedávno členy realizačního týmu o mechanizmech fungování a cíleného ovlivňování tohoto podpůrného nádorového mikroprostředí jsou velice nadějné a byly již týmem i patentovány. Mohou tak znamenat zcela nový směr léčby zhoubných nádorů.


V projektu chceme v tomto výzkumu pokračovat v sedmi navzájem provázaných výzkumných programech: Nádorové mikroprostředí, Molekulární diagnostické a terapeutické cíle, Molekulární rozpoznávání a drug design, Invazivita nádorových buněk, Virová onkogeneze, Proteomika nádorů a Genetika a transkriptomika nádorů.

Budeme v nich detailně mapovat jednotlivé klíčové molekulární mechanismy a určovat nejvhodnější způsoby jejich potenciálně léčebného ovlivnění.

Dále budeme na základě výzkumných výsledků těchto programů vyvářet základ pro návrh nových látek, které mohou mít již přímo léčebný potenciál ve zcela novém směru onkologické léčby. Dá se dokonce předpokládat, že tyto nové látky by byly výrazně levnější než v současnosti používaná léčiva .


Předpokládatelnými výstupy tohoto projektu jsou zejména zlepšené porozumění průběhu nádorových onemocnění a vývoj nových prostředků k tomuto poznání (např. specifické zobrazovací sondy). Tyto poznatky základního výzkumu se mohou následně odrazit ve zlepšené strategii na všech úrovních prevence, diagnostiky i léčby zhoubných nádorů.

Zjištěné poznatky mohou mít potenciál k podání patentových aplikací. Řešitelský tým má dosud podáno více než 70 patentů včetně mezinárodních. Zcela nové látky objevené v našem projektu mohou být předmětem podání patentových přihlášek.

Koncentrace předních odborníků, přístrojových kapacit a experimentálních strategií plánovaných projektem nemá v České republice v oboru nádorové biologie obdoby.

Taktéž memorandy stvrzené mezinárodní spolupráce s prestižními institucemi Harvard School of Medicine, Dana-Farber Cancer Institute, USA, University Antwerpen, Belgie, Portland State Univeristy, USA, Ludwig Maximilians Universität, Mnichov, Spolková republika Německo a Midwestern University, College of Pharmacy, Glendale, USA, jsou zárukou kvality plánovaného výzkumu.